/ - 1398/01/06 - . سه شنبه - 3/26/2019
کد مطلب : 64730
تاریخ ثبت : 1397/09/07-15:16
سهم تاکسی‌ها در سیستم حمل و نقل عمومی کرج؛
ماشین‌های زردی که هوای مسافران را دارند!

سیستم حمل و نقل عمومی کارآمد، امروزه به عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای شهرهای توسعه یافته به شمار می‌رود. در شهرهایی که مردم برای رفتن به محل کار، مراکز تفریحی، فروشگاهها و ... به راحتی به اتوبوس، مترو و تاکسی دسترسی دارند، آلودگی هوا کمتر است، خودروهای تک سرنشین کمتری در خیابان‌ها تردد دارند، در وقت و هزینه مردم صرفه جویی می‌شود و شهروندان بدون گیر گردن در ترافیک به مقصد می رسند.

به گزارش پایگاه مدیریت شهری کرج، سیستم حمل و نقل عمومی کارآمد، امروزه به عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای شهرهای توسعه یافته به شمار می‌رود. در شهرهایی که مردم برای رفتن به محل کار، مراکز تفریحی، فروشگاهها و ... به راحتی به اتوبوس، مترو و تاکسی دسترسی دارند، آلودگی هوا کمتر است، خودروهای تک سرنشین کمتری در خیابان‌ها تردد دارند، در وقت و هزینه مردم صرفه جویی می‌شود و شهروندان بدون گیر گردن در ترافیک به مقصد می‌رسند. البته با توجه به زیرساخت‌های سیستم حمل و نقل عمومی در شهرها، کیفیت و کمیت استفاده مردم از وسایل حمل و نقل عمومی نیز تغییر می‌کند. به عنوان مثل در کلانشهری مثل کرج که سیستم قطار شهری چندان توسعه یافته نیست و اتوبوس‌ها هم جوابگوی نیاز مسافران نیستند، تاکسی ها به نقطه اتکای مردم تبدیل شده و بخش مهمی از بار جابه جایی شهروندان در مسیرهای درون شهری را به دوش می کشند.


13 هزار و 500 تاکسی شهروندان کرجی را جا به جا می‌کنند
رییس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرج با اشاره به تعداد تاکسی‌های کرج اظهار کرد: در حال حاضر هفت هزارو 500 دستگاه تاکسی خطی و شش هزار دستگاه تاکسی گردشی شهروندان کرجی را جابه جا می‌کنند.

مجید استاد کاظمی با بیان اینکه این تعداد تاکسی جوابگوی نیاز شهر است، ادامه داد: خطوط تاکسی کرج به شدت اشباع است و هیچ کمبودی در این زمینه احساس نمی‌شود و اغلب خطوط بیشتر از ظرفیت واقعی خود تاکسی دارند.

این مسئول با اشاره به فعالیت دو سامانه هوشمند درخواست تاکسی (اسنپ و تپسی) در کرج  توضیح داد: علاوه بر تاکسی‌ها دو سامانه اسنپ و تپسی هم در کرج فعال بوده و  نقش به سزایی در جایه جایی مسافران دارند.

وی اظهار کرد: هر چند راننده‌های تاکسی سامانه اسنپ و تپسی را رقیب جدی خود می‌دانند و می‌گویند از زمانی‌که اسنپ و تپسی در کرج فعال شده درآمد آنها به میزان قابل توجهی کاهش یافته ولی واقعیت این است نمی‌توان جلوی استقبال مردم از سامانه‌های هوشمند درخواست تاکسی را گرفت.

وی توضیح داد: برای حل این دغدغه راننده‌های تاکسی باید سیاست گذاری و برنامه ریزی‌های مدونی انجام شود تا این افراد برای تامین معیشت خود دچار مشکل نشوند.


انتقال بیش از 850 تاکسی از کرج به فردیس
استاد کاظمی با اشاره به احتمال کم شدن تعدادی از تاکسی‌های کرج ابراز کرد: اگر سازمان تاکسیرانی در فردیس ایجاد شود، حدودا 850 دستگاه تاکسی خطی کرج به این شهرستان منتقل می‌شوند.

این مسئول اضافه کرد: در این فرایند، به جز تاکسی‌های خطی، تعدادی از تاکسی‌های گردشی هم از کرج به فردیس منتقل خواهند شد ولی هنوز تصمیمی در خصوص تعداد آنها گرفته نشده است.


طرح نوسازی خودروهای فرسوده متوقف شده است
این مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به وضعیت نوسازی تاکسی‌های فرسوده در کرج اظهار کرد: به دلیل مشکلات واحدهای خودروسازی، از ابتدای سال تا کنون سایت نوسازی خودروهای فرسوده بسته است و به نطر نمی‌رسد تا پایان سال این سایت باز و روند ثبت نام خودروهای نو ادامه پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: تاکسی‌هایی که بیش از 10 سال عمر دارند نیاز به نوسازی دارند که تعداد آنها سه هزار و 999 دستگاه است ولی در شرایط فعلی امکان تعویض آنها با خودروهای نو وجود ندارد.

استاد کاظمی به تعداد تاکسی‌های فرسوده‌ای که تا کنون در طرح نوسازی تعویض شده‌اند، گفت: از ابتدای این طرح هفت هزار و 168 دستگاه تاکسی فرسوده در کرج وجود داشت که از این تعداد سه هزار و 168 دستگاه اسقاط و نوسازی شده و مابقی نیاز به نوسازی دارد.

این مسئول توضیح داد: اگر سایت نوسازی باز شود و دولت شرایط ثبت نام مجدد رانندگان را فراهم کند، خودروهای فرسوده نوسازی خواهند شد.

 
مجوز تاکسی خطی به کسی داده نمی‌شود
 رییس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرج در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مشکل تاکسی‌های خطی و گردشی اشاره کرد و توضیح داد: در حال حاضر برخی تاکسی‌های گردشی به دلیل کمبود مسافر وارد محدوده تاکسی‌ها خطی می‌شوند که این امر درگیری‌هایی را بین رانندگان ایجاد می‌کند. بدون شک اگر تعداد تاکسی‌ها بیشتر شود این مشکلات نیز افزایش می یابد به همین دلیل سازمان دیگر ردیف و خط  جدید اعطا نمی‌کند.

این مسئول خاطر نشان کرد: البته این طور نیست که در شرایط فعلی هیچ تاکسی جدیدی وارد ناوگان  نشود بلکه دیگر مجوز تاکسی خطی برای کسی صادر نمی شود و اگر فردی می خواهد تاکسی جدید وارد ناوگان کند، باید به صورت گردشی فعالیت داشته باشد.

وی ادامه داد: به هر حال وقتی کسی بیش از 40 میلیون تومان از سرمایه خود را صرف خرید تاکسی می کند انتظار درآمدزایی دارد به همین دلیل نمی توان با افزایش بی رویه تعداد تاکسی ها حاشیه امنیت کسانی که از این راه امرار معاش می‌کنند را به خطر انداخت.


مشکل راننده‌های تاکسی برای خدمات رسانی در روزهای برفی و بارانی
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که علی رغم تاکید شما مبنی بر عدم نیاز به افزایش ناوگان چرا در زمان بارندگی‌ها و بحران های کوچک اثری تاکسی های کرج محو و نیست می شوند،گفت: درست است که گاهی تاکسیداران شیطنت می‌کنند و با سوء استفاده از شرایط بحرانی خط را ترک کرده و یا به دنبال مسافر دربستی هستند ولی همه چیز را نباید به گردن آنها انداخت.

وی تاکید کرد: وقتی با یک بارندگی چند دقیقه ای  معابر کرج  را آب بر می‌دارد چطور می توان انتظار داشت راننده ها در خطوط باقی بمانند؟ معابر و خیابان های کرج غیر استاندارد، چاله چوله های تمام نشدنی ، اختلاف ارتفاع زیاد بین مناطق جنوبی و شمالی شهر تنها بخشی از عواملی هستند که فعالیت تاکسی‌ها را در زمان بارش برف و باران با مشکل مواجه می کند.

استاد کاظمی توضیح داد: با این حال 14 خودروی گشت از ساعت 5 صبح تا 12 شب در کرج فعالیت دارند تا بر کیفیت خدمات رسانی تاکسی ها به مردم نظارت کنند و اگر در مواقع بحرانی با راننده ای مواجه شوند که بدون دلیل موجه در خط حضور ندارد با فرد خاطی به صورت قانونی برخورد می کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به افزایش نرخ سالانه کرایه تاکسی‌ها ابراز کرد: امسال بر اساس مصوبه شورای شهر کرایه تاکسی‌ها در خطوط مختلف 10 درصد اضافه شده است و هیچ راننده‌ای حق ندارد بیش از این نرخ مصوب پولی از مسافر بگیرد.


نظارت بر عملکرد راننده‌های تاکسی
این مسئول با بیان اینکه به اینکه رانندگان تاکسی زیر ذره بین ناظران سازمان قرار دارند، گفت: کیفیت و کمیت خدمات رانندگان توسط ناظران سازمان بررسی می‌شود و در صورت بروز تخلف و یا ارائه شکایت از سوی مسافران، موضوع به سرعت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

استاد کاظمی تصریح کرد: مسافران می‌توانند شکایات خود را از طریق شماره 32802905 به اطلاع ناظران سازمان برسانند تا در اسرع وقت رسیدگی شود.


رییس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرج گفت: تخلفات رانندگان در کمیته تخلفات تاکسیرانان بررسی و اگر موضوع حاد باشد حتی ممکن است برخورد قانونی تا لغو مجوز فعالیت تاکسیدار هم پیش برود.
  
 
 
 
 


المیرا دادمهر

سیستم حمل و نقل عمومی شهرداری سهم تاکسی ها در جابه جایی مسافران
تعداد دفعات مشاهده شده : 362
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------

انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.