/ - 1398/01/06 - . سه شنبه - 3/26/2019
کد مطلب : 65032
تاریخ ثبت : 1397/10/01-10:11

کتاب و جوامع ناخوش!

جامعه ناخوش جامعه ای است که حال آدم های آن به جای مطالعه با قرص و رفتار آدم های آن به جای مهربانی با خشم گره خورده باشد.
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج/ مصطفی فراغت: نشانی کتاب را از کجا باید گرفت؟ در جوامع توسعه یافته نشانی کتاب را در اماکن پر تردد اما در جوامع ناخوش نشانی کتاب را باید در پستوی خانه ها و کارتن های چپانده در هزار توی انبارها گرفت!
 
 کتاب که زندگی را دلنشین، نگاه را دلپذیر و حضور را باور پذیر می کند باید در دسترس مان باشد نه در پستوی خانه ها و انباری ها.  
 
باید گریست کتابی که می تواند تصویرِ روشنی از خودمان و دنیای اطراف مان بسازد را نخوانده در قفسه ی کتابخانه ها  رها شده باقی می گذاریم.
 
مُنْتِسکیو درباره اهمیت کتاب می گوید؛ "من هیچ غمی نداشتم که خواندن یک صفحه کتاب از بین نبرده باشد. کتاب، عمر دوباره است. در دنیا لذتی که با لذت مطالعه برابری کند، وجود ندارد." 
 
به نظرم پدری که کتاب می خواند می تواند پشتوانه محکمی برای همسر و تکیه گاه مهربان تری برای فرزندش باشد. 
 
به نظرم زنی که کتاب می خواند دلگرمی بهتری برای همسر و مادر مفیدتری برای فرزندانش خواهد بود.
 
و جوانی که همنشین کتاب است؛ فرد مفیدتری برای اجتماع، و فرزند بهتری برای پدر و مادر خواهد شد. 
 
 کتاب؛ حال مردم و حال جامعه را خوب می کند. اگر حال مان ناخوش است، اگر لبخندمان همیشگی نیست و مهربانی مان عمیق و باور پذیرتر نمی شود، مشکل از غریبگی با کتاب است.
 
بیست و هشتم آذرماه علی اصغر کمالی زاده شهردار کرج و رحیم خستو رییس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای اسلامی شهر کرج از نمایشگاه کتاب استان البرز در پارک شهید چمران بازدید کردند.  
 
شهردار در گفت و گویی که با شهروندان حاضر در نمایشگاه داشت به آسیب فضای مجازی و بی توجهی به کتاب بعنوان هدایت گر جوامع اشاره کرد و گفت؛ "کتاب انسان بهتری از ما و انسان های بهتر شهرهای آبادتری در مقایسه با امروز خواهند ساخت. این یک باور قلبی است؛ با شهروندان اهلِ مطالعه و مطالبه کارها آسان تر می شود." 
 
کتاب به ما کمک می کند زیستِ بهتر، رفتار متعادل تر و تعامل درست تری داشته باشیم؛ باید به جای توجه به رنگ ها و لباس ها، بیشتر به دنبال شناخت جهانِ خودمان باشیم!
 
آنچه که هویت می بخشد و آنچه که به تفکر منجر می شود نه ابعاد داشته های مان؛ که درونِ ماست. به بیان دیگر؛ آنچه که از ما انسان بهتری می سازد آموزشی است که فرا می گیریم، تجربه ای است که کسب می کنیم و کتاب هایی است که می خوانیم! 

مصطفی فراغت

کتاب کتابخوانی شهرداری کرج فراغت
تعداد دفعات مشاهده شده : 250
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------

انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.